Makyajlı BMW 1-serisi

BMW 1-serisi kapsamlı bir makyaj operasyonu geçirdi. İşte 1 numaralı BMW’nin yeni yüzü…

BMW, kendinden beklenmedik şekilde kapsamlı bir makyajdan geçirdiği 1 Serisi’ni tanıttı. Kompakt sınıf üyesinin sadece yüzü değil motor seçenekleri de değişti ve 1,5 litrelik dizel motorla 8 vitesli otomatik şanzıman listeye eklendi.
16 Ocak 2015
makyajlı BMW 1 Serisi Makyaj

P90171606

BMW’nin makyaj operasyonları kullanıcıları tarafından çok seviliyor. Çünkü bu operasyonlar estetik anlamda çok küçük değişiklikler içeriyor. Böylece de halihazırda o modeli kullananların araçlarının değer kaybı daha az olur. Detay sevenler bilir, her BMW modeli yıldan yıla gelişimini devam ettirir. Model yılı içinde yeni motorlar, yeni şanzımanlar, yazılım özellikleri ya da yeni donanımlar modelleri güncel tutar. Böylece de makyaj zamanı geldiğinde değişiklikler çok az olur. Fakat bu sefer biraz daha farklı oldu.

makyajlı BMW 1 Serisi Makyaj makyajlı BMW 1 Serisi Makyaj

Konumuz 1 Serisi, BMW’nin kompakt sınıf hatchbacki. 1 Serisi ömrünün tam ortasında büyük bir değişim yaşadı. Çünkü kompakt sınıftaki rekabet arkadan itişli bir hatchbackin kaldıramayacağı kadar kırıcı. Hatta yine bu nedenle gelecek nesil 1 Serisi de önden çekişli olacak. Bu konuyla ilgili ayrıntıları buradan edinebilirsiniz. Fakat bizi ilgilendiren daha yakın gelecek. 1 Serisi makyajlandı ve bu makyajda otomobilin ön ve arka tasarımınını yanında motor seçenekleri de değişti. Tasarımdaki değişiklik üzerine çok konuşmaya gerek yok. Sizin de fotoğraflardan gördüğünüz gibi farlar ve stop lambaları biraz daha kibar ve sportif olanlarla değiştirilmiş. Özellikle stop lambalarının L şekilli olanlarla değiştirilmesinin etkisi büyük olmuş.

Bizi asıl ilgilendiren değişiklikse motor seçeneklerinde. Önce kötü bir haber verelim. 116i’de artık otomatik şanzıman seçeneği yok. Eski 1,6 litrelik motorun yerini 3 silindirli 1,5 litrelik motor aldı ve motor gücü 109 HP’ye torkuysa 180 Nm’ye geriledi. İlk bakışta kötü görünen bu değişiklik tablonun tamamına bakıldığında önemini yitiriyor. Çünkü eski 116i ve 118i hala varlığını koruyor ama adları sırasıyla 118i ve 120i olarak değiştirildi. Biraz karmaşık olduğunu biliyoruz ama eski 116i (1,6 litre, turbo besleme, 136 HP güç ve 220 Nm tork) artık 118i olarak adlandırılıyor ve 6 vitesli manuelin yanında 8 vitesli otomatik şanzımanla da donatılabiliyor. Aynı şekilde eski 118i (1,6 litre turbo besleme, 177 HP güç ve 250 Nm tork) ise artık 120 olarak adlandırılıyor ve yine 6 vitesli manuel ya da 8 vitesli otomatik şanzımanla donatılabiliyor.

Yine de bunlar en büyük haberler değil. En büyük haberse 1 Serisi’nin rakiplerinden geride kaldığı küçük hacimli dizel motor konusunda geliyor. Eski 1,6 litrelik motor rafa kaldırıldı ve yerine 1,5 litrelik motor, otomatik şanzımanla kullanılmaya başlandı. 3 silindirli motor 116 HP güç ve 270 Nm tork üretiyor. Motor, standart olarak 6 vitesli manuel şanzımanla sunulurken isteyenler 8 vitesli otomatik şanzımanla da satın alabilecek. BMW’nin iddiasına göre otomatik şanzımanla tüketim manuel şanzımanlı versiyondan bile daha düşük olacak (100 km’de 3,6 litreyle 3,9 litre arasında). Eğer tüketim rakamları gerçekten bu kadar az etkilenirse BMW bir anda avantajlı konuma geçmiş olacak. Çünkü tüm rakipler küçük hacimli dizel motorla dayanıklılık ve hassaslık konusunda sorunlu çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlar sunarken, dayanıklılık konusunda çok daha güvenilir olan otomatik şanzıman daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Bunun dışında 1 Serisi’nin donanım listeleri de değiştirilmiş. Bu tür bilgiler yerel pazarlara göre değişkenlik gösterebilir ama en azından avrupa pazarlarında iDrive, LED gündüz farları, otomatik klima ve lastik basınç sensörü standart donanıma dahil edilmiş.

Makyajlı 1 Serisi’nin resmi tanıtımının Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılması ve en geç Mayıs ayı gibi de yola çıkması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir