Volkswagen ile Tesla arasında uçak krizi

Alman otomotiv devi Volkswagen ile Elon Musk‘ın kurucusu ve CEO’su olduğu Tesla arasında uçak krizi çıktı. Otomotiv dünyasına sonradan girmesine rağmen iddialı çıkışlar yapan Musk, SUV aracı Model X ile ilginç bir rekor denemesi yaptı. Avustralya’daki Melbourne Havalimanı’nda gerçekleşen denemede, 2.5 ton ağırlığındaki Model X, Quantas Havayolları’na ait 130 ton ağırlığındaki Boeing 787-9 uçağını çekmeyi başardı.
Ancak, büyük ses getiren bu başarı sonrası yapılan ‘Bir otomobil ilk kez bir yolcu uçağını çekti’ iddiası krize yol açtı. Çünkü uçak çeken ve rekor denemesi yapan ilk marka Tesla değildi. VW bundan tam 12 yıl önce yolcu uçağını çeken ilk markaydı. 2006’da Touareg’le 155 ton ağırlığındaki Boeing 747 uçağını Londra Dunsfold Havalimanı’nda çekerek, rekora imza attı. Ayrıca 2013’te Nissan Patrol, 2017’de ise Porsche Cayenne uçak çekerek, rekor kırdı.
Tesla’nın rekor denemesinin Volkswagen’in üçüncü jenerasyon Touareg’in Avusturya-Salzburg’da düzenlenen uluslararası basın test sürüşlerine denk gelmesi ise manidar bulundu.

KİLOMETRE TAŞI OLACAK
Bugüne kadar 1 milyon adetlik satış rakamına ulaşan Touareg, üçüncü nesliyle Volkswagen tarihindeki ürün ve teknoloji hamlesinde önemli bir kilometre taşı olacak. Yenilenen Touareg, markanın tarihinde bir Volkswagen’e entegre edilen en kapsamlı sürüş destek sistemlerine sahip. Sürüş destek, aydınlatma ve bilgi ve eğlence sistemleriyle yeni Touareg, Volkswagen’in gelecekteki modellerinde kullanacağı teknolojilerin de sinyalini veriyor.

?2020’YE KADAR 19 YENİ SUV GELIYOR
Volkswagen Touareg ile SUV segmentine giren ilk markalardan biri olmasına rağmen, SUV rekabetine ayak uyduramadı. Yıllar içinde rakiplerinin gerisinde kalan VW’nin bugün toplam satışlarının sadece yüzde 14’ü SUV modellerden oluşuyor. VW, 20 otomobil üreticisi arasında Suzuki’den (yüzde 16) sonra en küçük SUV payına sahip marka konumunda bulunuyor. JATO verilerine göre toplam satışları içinde SUV’ların payının en yüksek olduğu marka yüzde 90 ile Çinli Great Wall. Hintli Tata yüzde 69 ile ikinci, Çinli Dongfeng yüzde 56 ile üçüncü sırada bulunuyor. Bu oran Mazda’da yüzde 45, FCA’da yüzde 30, Renault-Nissan’da yüzde 38, Hyundai-Kia’da yüzde 30, BMW ve Daimler’de yüzde 31, Ford ve GM’de yüzde 29, PSA ve Toyota’da ise yüzde 26 civarında. 2020’de Volkswagen, 19 SUV modelini satışa sunacak. Ürün gamının tamamlanmasıyla satışların yüzde 40’ı SUV modellerden oluşacak.

GLOBAL SATIŞLAR 4 YILDA % 67.4 ARTTI
Dünyada SUV rüzgârı esiyor. Küresel SUV araç pazarı son dört yılda yüzde 67.4 büyüdü. JATO verilerine göre 2014’te 16.6 milyon adet olan satışlar, 2017’de 27.8 milyon adede yükseldi. Pazar payı ise aynı dönemde yüzde 22.4’ten yüzde 34’e çıktı. Dünyanın en fazla SUV satılan pazar Çin oldu. 2017’de ülkede 10.7 milyon adet SUV satıldı. Çin’i 8.2 milyon adetle Kuzey Amerika, 5.5 milyon adetle EMEA (Avrupa-Ortadoğu- Afrika) ülkeleri izledi.

?TOUAREG BAŞTAN AŞAĞI YENİLENDİ
Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro, yeni Touareg’in 157 bin eurodan başlayan fiyatlarla haziranda Türkiye’de satışa sunulacağını söyledi. Yılsonuna kadar 200 adet Touareg satışı hedeflediklerini kayde den Bottaro, “2017’de Touareg’in bulunduğu segmentte toplam 3 bin 534 araç satıldı. 2018’in ilk üç ayında ise 658 adet satış gerçekleşti” dedi. SUV atağının devam edeceğini ifade eden Bottaro, T-Roc modelini 2018 Kasım’da, T-Cross modelini ise 2019’da satışa sunacaklarını söyledi.

DİJİTAL KOKPİT
Volkswagen, yeni Touareg ile birlikte ilk kez ‘Dijital Kokpit’i kullanıma sundu. 12.3 inç büyüklüğünde Dijital Gösterge Paneli ‘Active Info Display’ ve sürücüye doğru eğimli 15 inç büyüklüğünde ekrana sahip ‘Discover Premium’ radyo-navigasyon bilgi ve eğlence sisteminin bir araya gelmesinden oluşan sistem, dijital kumanda, bilgi, iletişim ve eğlence olmak üzere araca ait tüm fonksiyonları bir araya topluyor. Touareg’in 3.0 litrelik 6 silindirli V6 TDI dizel motoru 286 bg güç 600 Nm tork üretiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir